Чеченија: Разлика помеѓу преработките

Одземени 217 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
== Демографија ==
Според пописот од 2004 во Чеченија има 1.,1 милионмилиони жители. [[Чеченци]] се at 1,.031,.647 или 93.,5%. Други етнички групи се [[Руси]] (40,.645, или 3.,7%), [[КумикиКумици]] (8,.883, или 0.,8%), [[Ингуши]] (2,.914 или 0.,3%) и другиостанати кои ги има помалку од(под 0.,5%).
 
* '''Популација''': 1,103,686
** ''Maжи'': 532,724 (48.3%)
** ''Жени'': 570,962 (51.7%)
* '''Просечна старост''': 22.7 г
** ''Урбана'': 22.8 г
** ''Рурална'': 22.7 г
** ''Maжи'': 21.6 г
** ''Жени'': 23.9 г
* '''Домаќинства''': 195,304 (со 1,069,600 ж)
** ''Урбани'': 65,741 (со 365,577 ж)
|-
!
! попис 1926
! попис 1939
! попис 2002
|-
| [[Чеченци]]