Разлика помеѓу преработките на „Лепенец“

Додадени 188 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 12 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q674219 (translate me))
с
| mouth = [[Вардар]], крај [[Скопје]], {{МКД}}
| basin_countries = [[Косово]], [[Македонија]]
| length = 75 kmкм
| elevation = 1,.820 mм
| mouth_elevation = =262 mм
| discharge =
| watershed = 770 kmкм²
}}
 
'''Лепенец''' (''[[албански]]: Lepenci; [[српски]]: Lepenac'') е македонска река, притока на [[Вардар]].<ref>''Jovan Đ. Marković (1990): Enciklopedijski geografski leksikon Jugoslavije; Svjetlost-Sarajevo; ISBN 86-01-02651-6''</ref> Извира од планината [[Жар (планина)|Жар]], во [[Косово]], на височина од 1.860 m, а се влева кај населбата [[Злокуќани]] во [[Скопје]], на височина од 253 m. Од изворот до [[Качаничка Клисура|Качаничката Клисура]] тече во правец запад-исток, а
потоа свртува во правец југ-југоисток. Долга е 75 kmкм, има вкупен пад од 1.603 m и просечен пад од 21,4‰. На територијата на Македонија влегува кај селото [[Блаце (Скопско)|Блаце]] и има должина од 21 kmкм. Сливот[[Слив]]от зафаќа површина од 770 kmкм², од која на Македонија ѝ припаѓаат 167,76 km². Средногодиш ниот протек пред вливот во реката Вардар изнесува 10,0 mм³/сек.<ref>''VlečniotВлечниот нанос nanosна naрека rekaЛепенец Lepenecи iнеговото negovotovlijanieвлијание zaза regulacijaрегулација naна rečnotoречното koritoкорито, ŽivkoЖивко ŠkoklevskiШкоклевски, SlС. KrstevskaКрстевска; UniverzitetУниверзитет "Kiril„Св. iКирил и Metodij"Методиј“, 1982''</ref>
[[Слика:Лепенец.JPG|thumb|250px|Реката Лепенец кај железничкиот мост помеѓу [[Бардовци]] и [[ЖС „Ѓорче Петров“]]]]
== Наводи ==
[[Категорија:Реки во Македонија]]
[[Категорија:Реки во Косово]]
[[Категорија:Егејски слив]]