Разлика помеѓу преработките на „Диселдорф“

Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
Растот на Диселдорф бил уште повеќе импресивен под водството на [[Јохан Вилхелм Втори]] (1690-1716) во 18-от век, исто така познат на неговите луѓе како Јан Велем. Значително под влијание на неговата жена [[Ана Марија Луиза де Медичи]], вљубена во уметноста дизајнирал важна [[уметничка галерија]] со огромен избор на слики и скулптури, кои биле сместени во ''Штатшлос'' (градскиот замок).
 
По смртта на Јан Велем (кој немал деца), успешниот кралски главен град повторно западнал во тешки времиња, особено откако електорот [[Карл Четврти Теодор]] ја наследил Баварија и го преселил изборниот суд во [[Минхен]]. Со него тој ја земал и [[Збирка (музеј)|уметничката збирка]], која станала дел од она што е сега [[Стара Пинакотека]] во Минхен. Уништување и сиромаштија го погодила Диселдорф по [[НаполеоновиНаполеонски војни|НаполеоновитеНаполеонските војни]]. [[Наполеон Бонапарт|Наполеон]] го направил Берг [[Големо војводство Берг|големо војводство]], а Диселдорф негов главен град. [[Јохан Христијан Клаудиус Деваран|Ј. Х. К. Деваран]], лидер на отпорот во [[Золинген]] на наполеоновите регрутации, бил погубен тука во 1813 година. По поразот на Наполеон, целата [[Рајнска област]], вклучувајќи го и Берг била дадена на [[Кралство Прусија|Кралството Прусија]] во 1815. Парламентот на [[Рајнска покраина|Рајнската покраина]] бил основан подоцна во Диселдорф.
 
До средината на 19-от век, Диселдорф дожижува преродба благодарение на [[Индустриска Револуција|индустриската револуција]], поради што градот имаше 100.000 жители во 1882, а во 1892 година тоа двојно се зголемило.