Разлика помеѓу преработките на „Притока“

Одземени 16 бајти ,  пред 7 години
с
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q159675 (translate me))
 
Според [[Штралеров број|Штралеровиот редослед]] распоредот на притоките во [[хиерархија]] на притоки од „прв“, „втор“, „трет“ и „виш“ ред, со тоа што притоките од првиот ред се најмалите. На пример, една притока од втор ред има две или повеќе притоки од прв ред кои се соединуваат и ја сочинуваат притоката од втор ред.
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Растока]]
* [[Естуар]]
* [[Устие]]
* [[Речна делта]]
 
[[Категорија:ФизичкаПритоки| географија]]
[[Категорија:Водни патишта]]
[[Категорија:Реки]]
 
[[ja:流路形状#支川]]