Велешко: Разлика помеѓу преработките

Додаден 31 бајт ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
{{појаснување}}
Поимот ''Велешко'' се употребува за приближно означување на местото на некој настан и значи дека се случило во околината на градот [[Велес]], т.е. локација која географски гравитира кон градот. Во зависност од административната поделба дефинирана со соодветна законска регулатива понекогаш се мисли на сите населени места кои потпаѓаат под управување на локалните власти во [[општинаОпштина Велес|општина Велес]], според оваа дефиниција во одредени периоди некои места потпаѓаат под Велешко, но некогаш и не.
 
== Поврзано ==