Велешко: Разлика помеѓу преработките

Одземени 28 бајти ,  пред 8 години
с
с (Бот брише Шаблон: Без извори, страница за појаснување)
Поимот ''Велешко'' се употребува за приближно означување на местото на некој настан и значи дека се случило во околината на градот [[Велес]], т.е. локација која географски гравитира кон градот. Во зависност од административната поделба дефинирана со соодветна законска регулатива понекогаш се мисли на сите населени места кои потпаѓаат под управување на локалните власти во [[општина Велес]], според оваа дефиниција во одредени периоди некои места потпаѓаат под Велешко, но некогаш и не.
 
== Поврзано ==
== Види исто така ==
* [[ЛистаСписок на населени места во Република Македонија#Велешки села|Велешки села]], според актуелната територијална поделба на [[Република Македонија]].
 
{{никулец}}