Живинарство: Разлика помеѓу преработките

Додадени 95 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Внимание}}
'''Живинарстовото''' е одгледувањето на [[живина]] (домашни птици) и е застапено на сите [[континент]]и. Од живината најмногу се одгледуваат [[кокошки]], [[мисирки]], [[гуски]] и др., од нив се добиваат [[јајца]], [[месо]] и [[пердув]]и. Во сите земји кокошките се одгледуваат во современи живинарски фарми. Според бројот, најмногу живина се одгледува во [[Кина]], [[Русија]] и [[САД]].