Живинарство: Разлика помеѓу преработките

Одземени 29 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Сточарство со помош на HotCat)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Внимание}}
'''Живинарстовото''' е застапено на сите [[континент]]и. Од живината најмногу се одгледуваат кокошки, мисирки, гуски и др., од нив се добиваат [[јајца]], [[месо]] и [[пердув]]и. Во сите земји кокошките се одгледуваат во современи живинарски фарми. Според бројот, најмногу живина се одгледува во [[Кина]], [[Русија]] и [[САД]].
 
 
{{Никулец}}
{{земјоделство-никулец}}
 
[[Категорија:Живинарство| ]]