Размножување: Разлика помеѓу преработките

Одземени 55 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[File:Kalanchoe veg.jpg|thumb|350px|right|Добивање на нови растенија од лисниот раб на ''[[Kalanchoe pinnata]]''. Малото растение напред е високо околу 1 cm. Овој вид размножување се одвива со адвентивни (дополнителни) пупки кои се развиваат на листот]]
'''Размножувањето''' (или '''репродукција''') претставува основен белег на живите [[Организам|организми]]. Со овој процес организмите создаваат [[потомство]] слично или идентично на себе. На овој начин се одржува континуитетот на [[живот]] на [[Земја]]та. Размножувањето е карактеристично за сите видови организми (од [[вируси]] до [[човек]]). Преку процесот на размножување, [[родители]]те ги пренесуваат [[Наследни фактори|наследните фактори]] на своето потомство. Во основата на репродукцијата лежи [[Делба на клетките|делбата на клетките]]. Генерално,има два типа на размножување:[[Бесполово размножување|бесполово]] и [[Полово размножување|полово]].