Разлика помеѓу преработките на „Јероним Бос“

с
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q130531 (translate me))
 
== Живот ==
[[File:JheronimusAlaert Boschdu 1450-1516Hamel 02 nlWP.jpg|frameless|left]]
Хиеронимус Бос е роден како Јерун ван Акен („од [[Ахен]]“). Потпишувал доста слики како ''Bosch'' (среднохоландски изговор. „Бос“). Презимето доаѓа од неговото родно место, [[Хертогенбос]], честопати нарекувано „Ден Бос“.
 
7

уредувања