Барун-Урт: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 17 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q809657 (translate me))
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:SukhbaatarSquare.jpg|200px|thumb|right|Статуа на СухбатарСухбатор ви Барун-Урт.]]
'''Барун-Урт''' ({{lang-mn|Баруун−Урт}}) е град во источна [[Монголија]] и главен град на покраината [[СухбатарСухбатор (покраина)|СухбатарСухбатор]]. Градот со околината ја формирасочинува областа Барун-Урт. Областа има површина од 50 kmкм² со густина на население од 246 на kmжит/км² (2006).
 
== Население ==
! width="50" | 2006
|-
| 6,.000|| 8,.000|| 11,.600|| 16,.100||17,.289|| 15,.133||12,.000
|-
|}
[[Барун-Урт аеродром]]от (UUN/ZMBU) има една писта но денес не се одвиваат регуларни линии до [[Улан Батор]].
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[ЛистаСписок на градови во Монголија]]
 
== Наводи ==
{{Reflistнаводи}}