Разлика помеѓу преработките на „Орце Николов“

Додадени 1.002 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{Инфокутија за личност
| име = Орце Николов
| портрет =
| px =
| опис =
| родено-име =
| роден-дата = 7 јануари 1916
| роден-место = [[Скопје]]
| починал-дата = {{починал на и возраст|df=yes|1942|01|04|1916|01|07}}
| починал-место =
| починал-причина =
| националност =
| наставка = <!-- ова е наставка за полињата „Роден“ и „Починал“. ако
го нема ова поле, ништо нема да се смени -->
| наставка1 = <!-- ова е наставка само за полето „Роден“ -->
| наставка2 = <!-- ова е наставка само за полето „Починал“ -->
| познат =
| занимање =
}}
'''Орце Николов''' (Јордан Николов) ([[Скопје]], {{роден|7|јануари|1916}} - {{починал|4|јануари|1942}}) бил македонски комунист, [[народен херој]]. Бил еден од организаторите и раководителите на работничкото движење во Македонија и член на Покраинскиот комитет на [[КПЈ]] за Македонија.<ref>„Народни хероји Југославије“, „Младост“, Београд, 1975.</ref>