Разлика помеѓу преработките на „Ороци“

Додадени 2 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Ороците''' ([[руски]]: ''Ороки'', [[орочки јазик|орочиорочки]]: ''ulta, ulcha'') се [[Тунгуски народи|тунгуски народ]] кој живее во [[Русија]], поточно во [[Сахалинска област|Сахалинската област]]. Орочкиот јазик припаѓа во групата на јужни [[тунгуски јазици]] и истиот не е пишан јазик. Според рускиот попис од 2002 година, во државата имало околу 346 Ороци.
 
==Етимологија==