Разлика помеѓу преработките на „Филмски жанр“

Додаден 41 бајт ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Брише pt,pl,fr,ru,bs,sr,ast,en,es,th,no,af,ca,fi,it,de,ja,vi,zh-yue,lt,da,nl,sv (strongly connected to mk:Листа на филмски жанрови))
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Во [[филмска теорија|филмската теорија]], '''жанр''' се однесува на методот на филмско категоризирање на сличностите на раскажувачките елементи од кои филмовите се направени. Повеќето од теориите за филмскиот жанр се позајмени од критицизмот на литературните жанрови. Жанрот во литературен контекст, има голема расправа за тоа како да се дефинира или категоризира. Покрај основната разлика кај [[жанр]]от помеѓу фиктивност и документарност, филмскиот жанр може да се категоризира на повеќе начини.
 
* '''Романса''': елементи на романтична љубов.
* '''Трилер''': провоцира возбуда и нервозна тензија.
[[Листа на филмски жанрови]]
 
== Поврзано ==
[[bn:চলচ্চিত্রের ধরণ]]
* [[ЛистаСписок на филмски жанрови]]
[[uk:Жанр (кіно)]]
 
[[Категорија:Филмски жанрови| ]]
[[Категорија:Филм|Жанрови]]
[[Категорија:Жанрови]]