Разлика помеѓу преработките на „Жан Батист Карпо“

с
нема опис на уредувањето
с
{{Commonscat}}
 
'''Жан-Батист Карпо''' ([[француски јазик|француски]]: ''Jean-Baptiste Carpeaux'') роден во Валенсиен, [[11. мај]] [[1827.]][[12. октомври]] [[1875. Курбевуа (Париз]])) бил француски [[вајар]] и [[сликар]].
 
Родсен е во [[Валенсиен]]. Првите студии му биле под мајсторот Франсоа Руд. Карпо ја освоил наградата на Рим во 1854. и се преселил во Рим во потрага по инспирација кајшто ги проучувал делата на [[Микеланџело]], [[Донатело]] и [[Верокјо]]. Останал во Рим од 1854 до 1861 и се стекнал со чувство за движење и спонтаност кои ги придружил во делата кон принципите на [[барок]]от.
 
Во 1861 направил биста на принцезата Матилда Бонапарт, и ова подоцна му донело неколку нарачки од [[Наполеон III]]. Работел на декорација на павилјонот Флора и на [[Операта Гарние]].
Неговата склуптура „Танц“ сместена на десната страна на фасадата од Операта била критикувана како непристојна.
 
Карпо барал предмети од животот и на улиците и расчистил со класичната традиција.
 
Починал во 1875 г. во [[Париз]].
 
== Познати скулптури ==