Разлика помеѓу преработките на „Жан Батист Карпо“

с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Жан-Батист Карпо''' ([[француски јазик|француски]]: ''Jean-Baptiste Carpeaux'') роден во Валенсиен 11. мај 1827. – 12. октомври 1875. Курбевуа (Париз) бил француски [[вајар]] и [[сликар]].
 
Првите студии му биле под мајсторот Франсоа Руд. Карпо ја освоил наградата на Рим во 1854. и се преселил во Рим во потрага по инспирација кајшто ги проучувал делата на [[Микеланџело]], [[Донатело]] и [[ВерокиоВерокјо]]. Останал во Рим од 1854 до 1861 и се стекнал со чувство за движење и спонтаност кои ги придружил во делата кон принципите на [[барок]]от.
 
Во 1861 направил биста на принцезата Матилда Бонапарт, и ова подоцна му донело неколку нарачки од [[Наполеон III]]. Работел на декорација на павилјонот Флора и на [[Операта Гарние]].
== Познати скулптури ==
 
* Уголино и синовите (Ugolin et ses fils) (1861, во колекцијатазбирката на музејот [[МетрополитанМетрополитен Музејот(музеј)|Метрополитен]] во САД [http://www.insecula.com/oeuvre/photo_ME0000009025.html]) со верзии и во други музеи вклучувајќи го и [[Музејот Орсеј]]
* Танц (нарачана за [[Операта Гарние]] во Париз)
* Наполитанско рибарче (Jeune pêcheur à la coquille) - ([[Лувр]], Париз [http://www.insecula.com/oeuvre/photo_ME0000034255.html])
* Девојче со школка
* [[Антоан Вато]] (Antoine Watteau) споменик, Валенсиен
 
== Галерија ==