Разлика помеѓу преработките на „Жан Батист Карпо“

с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Жан-Батист Карпо на Жан Батист Карпо)
с
[[File:Valenciennes - cimetère des Prix de Rome - -Jean-Baptiste Carpeaux (2).JPG |right|200px|thumb|Jean-Baptiste Carpeaux]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Jean-Baptiste Carpeaux.png|thumb|250px|Илустрација на Карпо со скулптурата „Флора“ под него и други скулптури над него.]]
[[Податотека:Jean-Baptiste Carpeaux La Danse.jpg|thumb|right|250px|''Танц'' (La Danse), [[Опера Гарние]] во Париз, била критикувана како непристојна.]]
{{Commonscat}}
 
'''Жан-Батист Карпо''' ([[француски јазик|француски]]: ''Jean-Baptiste Carpeaux'') роден во Валенсиен 11. мај 1827. – 12. октомври 1875. Курбевуа (Париз) бил француски скулптор[[вајар]] и [[сликар]].
 
Првите студии му биле под мајсторот Франсоа Руд. Карпо ја освоил наградата на Рим во 1854. и се преселил во Рим во потрага по инспирација кајшто ги проучувал делата на [[Микеланџело]], [[Донатело]] и [[Верокио]]. Останал во Рим од 1854 до 1861 и се стекнал со чувство за движење и спонтаност кои ги придружил во делата кон принципите на [[барок]]от.
* [http://www.studiolo.org/MMA-Ugolino/Ugolino.htm Страница со анализа и илустрации на Уголино]
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Карпо, Жан Батист}}
[[Категорија:Француски скулптори|Квајари]]