Разлика помеѓу преработките на „Манга“

Додадени 16 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 80 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q8274 (translate me))
с
 
== Етимологија ==
Јапонскиот збор ''манга'', буквално преведен, значи „оригинални слики“. Овој збор за прв пат дошол во секојдневна употреба при крајот на 18тиот и почетокот на 19тиот век со објавувањето на делата како сликовницата ''Shiji no yukikai'' на [[Санто Кијоден]] во 1798, ''Manga hyakujo'' на Аикава Минва во 1814, и прославенатапрочуената ''[[Хокусаи„Хокусаева манга]]''манга“ во која се содржат цртежи од скицникот на познатиот ''дрворезен ([[укијоеукијо-е]]'') уметник [[ХокусаиХокусај]].<ref name="Hokusai">{{Harvnb|Bouquillard|Marquet|2007}}</ref> [[Ракутен Китазава]] (1876–1955) прв го искористил зборот „манга“ во модерната смисла.<ref name="Manga no Jiten">{{Harvnb|Shimizu|1985|p=53–54, 102–103}}</ref>
 
== Наводи ==