Разлика помеѓу преработките на „Википедија:Никулец“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 79 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q4663261 (translate me))
с
<small></small>{{внимание}}
 
Некои статии го почнуваат својот вики животвикиживот како '''[[:CategoryКатегорија:НикулецНикулци|никулци]]'''. '''Никулец''' е мала статија што се состои од кус пасус или неколку зборови. Освен со неколку најбитни податоци, никулците не успеваат да ја покријат темата на статијата. Тие се легитимни и нивната улога е да се иницираотпочне и затемели интерес за предложената тема. Но никулците не се цел сами за себе, туку претставуваат повик за нова и побогата содржина. Ако направишнаправите никулец, обележиозначете го со '''<nowiki>{{Никулец}}</nowiki>''' во првиот ред на текстот од статијата. На тој начин ќе дадешдадете сигнал на други викисателиуредници дека има статија која бара помош. иПораката ќе ја одбележиш статијата со овааизгледа поракавака:
 
{{никулец}}
::''Оваа статија е <font color="0000FF"><u>'''никулец'''</u></font>. Кликни на <font color="0000FF">"уреди"</font> да ја прошириш статијата.''
 
[[Категорија:Никулци| ]]