Разлика помеѓу преработките на „Компас“

Одземени 42 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 217.16.88.221 (разговор), вратено на последната верзија на M4r51n)
с
[[Податотека:Kompas Sofia.JPG|thumb|220px|Мал џебен компас.]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Kompas Sofia.JPG|thumb|220px|Мал џебен компас.]]
 
'''Компас''' или '''магнетен компас''' или '''морнарски компас''' е навигациски инструмент за пронаоѓање на правецот споредено со земјиниот [[магнетен пол]]. Се состои од магнетизирана стрелка која се врти во според правецот на [[Земјино магнетно поле|земјиното магнетно поле]]. Лицето на компасот обично ги потенцирапокажува страните на светот — [[север]], [[југ]], [[исток]] и [[запад]].
 
{{никулец}}