Разлика помеѓу преработките на „Хамлет“

Одземени 2 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating interwiki links, now provided by Wikidata on d:q41567)
с
*првото фолио (F1).
 
Во секоја од нив има [[стих]]ови, па дури и сцени, кои ги нема во другите верзии. Шекспир ја напишал Хамлет врз основа на легендата за ''Амлет'', сочувана од летописецот во [[13 век]], [[СаксоСаксон ГраматикусГраматик]], во неговата [[Геста Данорум]], прекажана во [[16 век]] од научникот [[Франциск де Белефорест]]. За него се тврди дека можеби и се инспирирал од, или дека дури и напишал порана (хипотетичка) елизабетанска драма, денес позната како [[Ур-Хамлет]].
 
Структурата на драмата и нејзиното длабоко навлегување во карактерите инспирирале многу критички набљудувања, од кои едно е повеќевековна дебата околу двоумењето на Хамлет да го убие вујко си. Некои сметаат дека тоа е дел од заплетот за да се продолжи дејствието, а други сметаат дека е резултат на притисокот извршен од страна на сложените филозофски и етички прашања, кои се поврзани со ладнокрвното убиство, испланираната одмазда и оневозможените желби. Од неодамна, психоаналитичките критичари ги анализирале несвесните стремежи на Хамлет, а феминистичките критичари ги преиспитале и рехабилитирале често оцрнетите ликови на [[Офелија (Хамлет)|Офелија]] и Гертруда.