Затвор: Разлика помеѓу преработките

Додадени 94 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Затвори со помош на HotCat)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{внимание}}
 
[[Податотека:Alcatraz pano MC.jpg|thumb|десно|300п|Најпознатиот затвор во светот [[Алкатраз]] во [[Сан франциско]]]]
[[Податотека:zat idr.jpg|thumb|right|300п|Најпознатиот македонски затвор КПД Идризово„Идризово“ во с. [[идризовоИдризово]]]]
 
'''Затвор''' е државна институција чија главна задача е притворање на луѓе со криминални дела, нивно казнување и поправање ако е можно. Затворот може да се сретне во три форми и тоа: ''машки затвор, женски затвор и казнено поправна институција за малолетни лица''. Капацитетите на затворите и условите на истите зависат од држава во држава. Затворените лица најчесто се затворени во ќелии но постјат и посебни простории за поголемо казнување наречени самици.
 
[[Категорија:Затвори| ]]
[[Категорија:Живеалишта]]
[[Категорија:Јавна безбедност]]
[[Категорија:Казни]]