Разлика помеѓу преработките на „Влада на Македонија од 1998“

нема опис на уредувањето
с (Робот: Селам 1 меѓујазични врски во Википодатоци на d:q12291269)
 
== Состав на владата од мај 2001 ==
Составот на владата од [[13 мај]] [[2001]] година е следниот:<ref>[http://www.slvesnik.com.mk/Issues/B9462C9686ED48EAB13087AD28197FF1C6F09534ED4846A3BD10E14BEB8B1AF5.pdf Службен весник на РМ, 9437/01.]</ref>
* Премиер: [[Љубчо Георгиевски]]
* Вицепремиери: [[Џевдет Насуфи]] (ДПА), [[Кемал Муслиу]] (ДПА, од 2001), [[Зоран Крстевски]] ([[Либерална партија на Македонија|ЛПМ]]), [[Илија Филиповски]] (СДСМ)
 
=== Реконструкција на владата од ноември 2001 ===
На 30[[23 ноември]] [[2001]] година есе извршенаразрешени променачетирите министри од редовите на четириСДСМ<ref>[http://www.slvesnik.com.mk/Issues/BF727E554B1C48B6982578650F32966E.pdf Службен весник на РМ, 94/01.]</ref> и на нивно место на [[30 ноември]] [[2001]] година се избрани нови членови во владата:<ref>[http://www.slvesnik.com.mk/Issues/B9462C9686ED48EAB13087AD28197FF1.pdf Службен весник на РМ, 95/01.]</ref>
* За вицепремиер е избрана [[Доста Димовска]]
* За министер за надворешни работи е избран [[Слободан Чашуле]] ([[Нова демократија]])
* За министер за одбрана е избран [[Владо Поповски]] (ЛПМ)
* За министер за здравство е избран [[Ѓорѓи Оровчанец]] (НД)
 
== Наводи ==
6.011

уредување