Разлика помеѓу преработките на „Влада на Македонија од 2006“

нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 2 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q3112087 (translate me))
'''Владата на Македонија од 2006 година''' е избрана по победата на коалицијата предводена од [[ВМРО -ДПМНЕ]] на [[ПарламентарниМакедонски парламентарни избори, 2006 година|Парламентарните избори 2006]]. Нејзиниот лидер [[Никола Груевски]] на [[28 јули]] доби мандат за создавање на нова влада од Претседателот [[Бранко Црвенковски]]. Новата влада е изгласана во Собранието на Република Македонија на [[28 август]]. За новата влада гласаа пратениците од коалицијата предводена од [[ВМРО-ДПМНЕ]], [[Демократска партија на Албанците|ДПА]], [[Нова социјалдемократска партија|НСДП]], [[Демократска обнова на Македонија|ДОМ]], [[Партија за европска иднина|ПЕИ]] и од [[ВМРО-Народна партија]], со тоа што ВМРО-НП само гласаше за владата, но не стана дел од владината коалиција. Мандатот на оваа влада заврши на [[26 јули]] [[2008]] година, по одржувањето на [[Македонски парламентарни избори, 2008|парламентарните избори од 2008 година]], на кои повторно победи коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ.
 
== Состав на владата ==
* [[Аднан Ќахил]] ([[ПДТ]]) - министер без ресор
 
Во мај [[2007]] година [[Партија за демократски просперитет|Партијата за демократски просперитет]] одлучи да ја прифати понудата на премиерот Груевски да влезе во владината коалиција по што на [[18 јуни]] Собранието на РМ го избра [[Абдураман Мемети]] за министер за локална самоуправа на местото на Зоран Коњановски.<ref>[http://www.slvesnik.com.mk/Issues/11F2C0539AB0C547A490AC390F5E4BBC.pdf Службен весник на РМ, 78/07.]</ref><ref>* [http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/mk/newsbriefs/setimes/newsbriefs/2007/06/13/nb-06 ПДП и' се приклучи на македонската влада и доби министерско место]</ref>
 
== Извори ==
<references />
 
{{Влади на Македонија}}
== Надворешни врски ==
* [http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/mk/newsbriefs/setimes/newsbriefs/2007/06/13/nb-06 ПДП и' се приклучи на македонската влада и доби министерско место]
 
[[Категорија:Влада на Република Македонија од 2006]]
6.069

уредувања