Разлика помеѓу преработките на „Ричард Фајнман“

Додадени 34 бајти ,  пред 8 години
с
{{нобеловец}}
[[File:RichardRichardFeynman-PaineMansionWoods1984 Feynman -copyrightTamikoThiel Fermilabbw.jpg|thumb|220px|Ричард Фајнман]]
'''Ричард Филипс Фајнман''' ({{lang-en|Richard Phillips Feynman}}) бил еден од најголемите американски [[физичар]]и на [[20 век]], познат како најголемиот ум по [[Ајнштајн]].<ref>{{cite web|url=http://media.caltech.edu/press_releases/12019|title=Physics World poll names Richard Feynman one of 10 greatest physicists of all time|publisher=Media.caltech.edu|accessdate=2012-12-01}}</ref> Познат е по неговата лекција, во [[1959]], на темата [[нанотехнологија]] „Има доволно простор на дното“ (''There's Plenty of Room at the Bottom''). Фајнман го напишал 3-томно издание на „Лекции по физика“, универзитетски курс, кој се користи и денес. Проширувал значајна теорија на квантната електродинамика за што во [[1965]] ја добил [[Нобеловата награда за физика]], заедно со [[Џулијан Швингер]] и [[Шиничиро Томонага]]. Создал дијаграми за интеракциите на елементарни честички кои го носат неговото име и имаат огромна практична примена.<ref>{{cite web|url=http://www.xootic.nl/magazine/jul-2003/west.pdf|title=The Quantum Computer| author= West, Jacob|date=2003-06|accessdate=2009-09-20}}</ref><ref>''Quantum computation''. David Deutsch, Physics World, 1/6/92</ref> Помагал во развојот на нуклеарната бомба со учеството во тајниот [[проект Менхетен]] во лабораторија во [[Лос Аламос]] во [[Њу Мексико]]. Учествувал во дешифрирањето на [[Мајанско писмо|хиероглифско писмо]] на [[Маите]] и во разјаснувањето на причините за несреќата на вселенското летало [[Чаленџер]], во [[1986]]. Имал сјаен ум, љубопитен темперамент и поседувал остроумие. Познат е исто така по своите книги „Вие намерно се шегувате, господинн Фајнман“ и „Што се грижете што мислат другите?“.
 
175

уредувања