Разлика помеѓу преработките на „Клермон-Феран“

Додадени 2 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (oтстранета Категорија:Франција; додадена Категорија:Клермон Феран со помош на HotCat)
с
|name=Клермон Феран<br />[[Податотека:Blason ville fr ClermontFerrand (PuyDome).svg|80px]]<br />[[Податотека:clermont pierre carree.jpg|270px]]|
region=[[Оверњ (регион)|Оверњ]] (главен град) |
department=[[Пиј- де- Дом]]|
arrondissement=
Клермон Феран|
|area_km2= 42.67
|population=140.700
|population-ranking=[[ЛистаСписок на градови во Франција|21-ви град во Франција по број на население]]
|date-population=2006
|density_km2=3297
|date-density=2006 }}
 
'''Клермон Феран''' ({{lang-fr|Clermont-Ferrand}}) е [[град]] и [[општина]] во [[департман]] [[Пиј- де- Дом]] ([[Региони во Франција|регион]] [[Оверњ]]), [[Франција]]. Населението брои 140.700 жители (2006). Во пошироката градска зона живеат над 410.000 жители (1999 цензус).