Тулуза: Разлика помеѓу преработките

Одземени 16 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 94 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q7880 (translate me))
сНема опис на уредувањето
|date-population =2008
|population = 450.832
|population-ranking = [[ЛистаСписок на градови во Франција|4-ти град во франција по број на население]]
|date-density = 2005
|density_km2 = 3677|urban_area_km2 = 808|urban_area_date = 1999
}}
 
'''Тулуз''' ([[Француски јазик|француски]]: ''Toulouse'') е [[град]] во југозападна [[Франција]]. Градот лежисе протега на реката [[Гарона]] и каналите [[канал Миди]] и [[канал Гарона]], преку кои е поврзан со [[Атлански океанОкеан|Атланскиот океанОкеан]] и [[Средоземно море|Средоземното море]]. Тулуз е оддалечен околу 600 км од[[Париз]].
Во градот живеат 390.350 жители,додека во поширокото градско подрачје над 970.000 (1999).