Разлика помеѓу преработките на „Расед“

Додадени 4 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Расед''' во [[геологија]]та се дефинира како рамнински лом на карпа, што претставува доказ за постоење нa релативно поместување. Големите раседи во [[Земјината кора]] сe резултат на поместувања на смолкнување, активните раседни зони се вообичаени места на појавување на [[земјотрес]]и. Земјотресите како што е погоре посочено се резултат на енергијата која се ослободува за време на брзо пролизгување вдолж раседот.<ref>{{нмс|url=http://earthquake.usgs.gov/learn/topics/faults_east.php|title=Where are the Fault Lines in the United States East of the Rocky Mountains?|last=[[USGS]]|date=30 април 2003|accessdate=6 март 2010}}
</ref>