Разлика помеѓу преработките на „Морено Мозер“

Одземени 67 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
Мозер ја постигнал својата прва професионална победа во февруари 2012, на Трофео Лаигвелја, откако нападнал сам за победа во последните метри.<ref>{{cite news|url= http://uk.eurosport.yahoo.com/18022012/58/moser-wins-trofeo-laigueglia.html|title=Мозер победи на Трофео Лаигвелја |work=[[Yahoo!]] [[Eurosport]]|publisher=[[TF1 Group]]|date=18 февруари 2012|accessdate=18 февруари 2012}}</ref><ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/races/trofeo-laigueglia-2012/results|title=Мозер победи во Италија |work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=18 февруари 2012|accessdate=18 февруари 2012}}</ref> Го повторил тој потег и на мајската Трка околу Франкфурт, напаѓајќи од четиричлената водечка група, во рамките на последните километри од трката.<ref>{{cite news|url=http://www.velonation.com/News/ID/11752/Moreno-Moser-escapes-to-win-the-Rund-um-den-Finanzplatz-Eschborn-Frankfurt.aspx|title=Moreno Moser escapes to win the Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt|first=Бен|last=Аткинс |work=VeloNation |publisher=VeloNation LLC|date=1 мај 2012|accessdate=1 мај 2012}}</ref><ref>{{cite news|url= http://www.cyclingnews.com/races/rund-um-den-finanzplatz-eschborn-frankfurt-2012/results|title=Морено Мозер победи Ешборн-Франкфурт |work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=1 мај 2012|accessdate=1 мај 2012}}</ref>
 
Мозер ја освоил својата прва трка од [[Светска турнеја UCI|Светската турнеја]] на [[Трка околу Полска 2012|Трката околу Полска]] во јули. Во текот на првата етапа на трката, Мозер отпочнал напад во последниот километар; успеал да се одржи пред остатокот од групата до целта за етапна победа.<ref>{{cite news|url= http://www.bicycle.net/2012/moreno-moser-takes-stage-1-at-tour-de-pologne|title=Морено Мозер победил на етапата 1 на Трка околу Полска|work=Bicycle.net|publisher=Thinkaram|date=10 јули 2012|accessdate=18 јули 2012}}</ref> Го одржал водството на трката до четвртата етапа, кога возачот на {{ct|OPQ|2012}} [[Михал Квијатковски (велосипедист)|Михал КвијатковскиКвјатковски]] го преземал водството поради бонус секундите добиени на средните спринтови.<ref>{{cite news|url=http://www.velonation.com/News/ID/12384/Tour-of-Poland-Aidis-Kruopis-edges-Ben-Swift-in-stage-four-sprint.aspx|title=Aidis Kruopis edges Ben Swift in stage four sprint|first=Kyle|last=Moore|work= VeloNation|publisher=VeloNation LLC|date=13 јули 2012|accessdate=18 јули 2012}}</ref> На претпоследната етапа, Мозер ја однел втората етапна победа откако го поминал возачот на {{ct|SKY|2012}} [[Серхио Енао]] во последните метри, откако се одвоил од групата со напад.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest/533909/stannard-attacks-all-the-way-in-tour-of-poland-stage-six.html|title=Станард напаѓал цело време на етапата шест на Трката околу Полска|work=Cycling Weekly|publisher=IPC Media Limited|date=15 јули 2012 |accessdate=18 јули 2012}}</ref> Мозер не доживеал никаков проблем на последната етапа и ја освоил трката со пет секунди предност пред КвијатковскиКвјатковски.<ref>{{cite news|url=http://www.uci.ch/Modules/ENews/ENewsDetails2011.asp?id=ODQ3MA&MenuId=MTYzMDQ&LangId=1&BackLink=%2FTemplates%2FUCI%2FUCI8%2Flayout%2Easp%3FMenuID%3DMTYzMDQ%26LangId%3D1|title=Мозер го покажа својот талент на Трка околу Полска|work=UCI.ch|publisher=[[Меѓународен велосипедистички сојуз]]|date=16 јули 2012 |accessdate=18 јули 2012}}</ref>
 
На [[Гран при Монтреал 2012]], Мозер бил близу победа, бидејќи бил дел од групата на четворица „бегалци“ пред групата, која одржувала многу мала предност пред водечката група, кога ја поминале ознаката за последниот километар. Возачот на {{ct|KAT|2012}} [[Александар Колобнев]] развил брзина, но бил поминат од Мозер и [[Ларс Петер Нордхауг]] ({{ct|SKY|2012}}), кој ја освоил и трката. Мозер се задржал на второто место, две секунди зад победникот, додека некои членови од групата ја поминале целта само две секунди зад Мозер.<ref>{{cite news|url= http://www.velonation.com/News/ID/12832/Lars-Petter-Nordhaug-nails-career-best-win-in-GP-Cycliste-de-Montreal.aspx|title=Lars Petter Nordhaug nails career best win in GP Cycliste de Montréal|work=Velo Nation |publisher=Velo Nation LLC|date=9 септември 2012|accessdate=10 септември 2012|author=Кајл Мур}}</ref>