Висла: Разлика помеѓу преработките

Додадени 93 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
== Потекло на името ==
 
Во античко време Висла била позната и опишувана од географите како Vistla„Вистла“ и Vistula„Вистула“, а за нејзино најстаро име се смета ''Wīstlā''. Корeните на името се барани во [[Келтски јазици|келтскиоткелтските]], [[германски јазици|германските]]от и [[словенски јазици|словенските]]от, но со оглед на недостатокот на информации, ништо од тоа не е докажано.