Разлика помеѓу преработките на „Филип V Македонски“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Philip V of Macedon.jpg|thumb|200px|Монета на [[Филип V Македонски]] со неговиот лик]]
 
'''Филип V''' бил [[Кралеви на Античка Македонија|крал]] на [[Античка Македонија]] од династијата на [[Антигониди]]те. Син е на [[Деметриј II]]. Роден е околу 238 п.н.е. и имал едвај 9 години кога татко му умрел.
Кога умрел регентот тој станал крал. Кога станал крал првин тој успешно ги одбил нападите на [[Дарданците]] и со тоа ја обезбедил северната граница на [[Македонија]]
 
== СоцијалнаОпштествена војна ==
 
Главна карактеристика на социјалнатаопштествената војна е тоа што Филип успешно ги разделил Грците со тоа што ги завојувал Спартанците со претставниците на [[Хеленската лига]] која што ги штитела интересите на [[Македонија]], а со самото тоа што ги разделил ја зголемил својата доминација во [[Грција]].
 
== Прва Македонско-римска војна ==