Разлика помеѓу преработките на „Бахами“

Додаден 31 бајт ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Во помалку развиени острови, занаетчиството се состои од кошарство направено од палмини листови. Овој материјал, често нарекуван слама, е сплетен како капи и торби коишто се популарни туристички предмети. Другата употреба им е за т.н [[Вуду]] кукли, иако таквите кукли се резултат на имагинацијата на Американците а не се базирани на историски факти.<ref>Hurbon, Laennec. "American Fantasy and Haitian Vodou.” ''Sacred Arts of Haitian Vodou''. Ed. Donald J. Cosentino. Los Angeles: UCLA Fowler Museum of Cultural History, 1995. 181–97.</ref>
 
Иако не е практикувана од нативните Бахамци, форма на фолклорна [[магија]] обеа со Западно-африкански[[западна Африка|западноафрикански]] корени ја практикуваат во некои од Фемили Островите поради Хаитската миграција. Оваа практика е нелегална и во Бахамите е казнива со закон.<ref>[http://laws.bahamas.gov.bs/statutes/statute_CHAPTER_84.html#Ch84s232]</ref> [[Џункану]] е традиционална Африканска улична парада со музика, танц и уметност што се одржува во Насау секој ден по [[Божиќ]] и [[Нова Година]]. Џункану исто така се употребува за да се празнуваат други празници и настани како Денот на еманципацијата.
 
[[Регата]] се важни социјални настани во многу колонии. Тие траат еден или повеќе денови на кои се плови со старомодни работнички бродови, а исто така има и крајбрежен фестивал.