Северноатлантски автономен регион: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
{{Geobox|Region
<!-- *** Name section *** -->
| name = Северноатлантски Автономенавтономен Регионрегион
| native_name = Región Autónoma del Atlántico Norte
| other_name =
}}
 
'''Северноатлантскиот Автономенавтономен Регионрегион''' ({{lang-es|Región Autónoma del Atlántico Norte}} или '''RAAN''') е еден од двата [[автономни региони во Никарагва|автономни региони]] во [[Никарагва]]. Зафаќа површина од 32.159 км², а населението брои 249.700 жители.<ref>Попис 2005</ref> Ова е најголемата [[административна единица]] во земјата. Главен град е [[Пуерто Кабезас]].
 
== Општини ==
 
== Надворешни врски ==
{{ризница-ред|Región Autónoma del Atlántico Norte|Северноатлантски Автономенавтономен Регионрегион}}
* [http://www.yorku.ca/cerlac/URACCAN/Coast.html Автономните региони на карипското крајбрежје на Никарагва] {{en}}