Разлика помеѓу преработките на „Канарски Острови“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 116 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q5813 (translate me))
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{| border="1" cellpadding="2" cellspacing="0" align="right" width="285px"
|+ <big>'''Канарски острови''' </big> </br>
Главна дејност е туризмот, потоа земјоделството. Годишно, околу 10 милиони туристи ги посетуваат островите. Покрај тоа, од Канарските острови се извезуваат голем број егзотични земјоделски производи за ЕУ, на пример: смокви, лимони, портокали, кајсии, праски, шеќерна трска, итн. На островот на [[Тенерифе]] е планината [[Теиде]] кои врв на 3718 метри надморска височина е највисоката планина во Шпанија.
 
{{Никулец од областа на географијата}}
{{Африка}}
<!--Други јазици-->
 
[[Категорија:Канарски Острови| ]]
[[Категорија:Автономни заедници во Шпанија]]
[[Категорија:Острови во Шпанија]]
[[Категорија:Западна Африка]]