Разлика помеѓу преработките на „Риоха“

Додадени 73 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Риоха''' ([[шпански јазик|шпански]]: ''La Rioja'') е [[автономни заедници во Шпанија|автономна заедница]] и [[покраини во Шпанија|покраина]] на северот на [[Шпанија]], истовремено и покраина чиј. главенГлавен град е [[Логроњо]]. Се граничи со [[Баскија]] и [[Навара]] на север, со [[Кастилја и Леон]] на запад и [[Арагон]] на југ. Зафаќа површина од 5.045 км² и има 310.000 жители.
 
 
[[Категорија:Риоха| ]]
[[Категорија:Автономни заедници во Шпанија]]
[[Категорија:Покраини во Шпанија]]