Разлика помеѓу преработките на „Риоха“

Додадени 34 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Ла Риоха на Риоха)
с
'''Ла Риоха''' ([[шпански јазик|шпански]]: ''La Rioja'') е автономна покраина на северот на [[Шпанија]], истовремено и провинција чиј главен град е [[Логроњо]]. Се граничи со [[Баскија]] и [[Навара]] на север, со [[Кастилја и Леон]] на запад и [[Арагон]] на југ. Зафаќа површина од 5.045 км² и има 310.000 жители.
 
 
{{Шпанија-никулец}}
 
[[Категорија:Риоха| ]]
[[Категорија:Покраини во Шпанија]]