Кастиља-Ла Манча: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 78 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q5748 (translate me))
сНема опис на уредувањето
}}
 
'''Кастилја-Ла Манча''' e aвтономна заедница во [[Шпанија]]. Се наоѓа во средишниот дел на земјата и граничи со: [[Кастилја и Леон]], [[Мадрид]], [[Арагон]], [[Валенсија (покраина)|Валенсија]], [[Мурсија (регионавтономна заедница)|Мурсија]] и [[Екстремадура]]. Зафаќа површина од 79.463 км² и има 2 милиони жители. Главен град е [[Толедо]].
 
== Градови ==