Разлика помеѓу преработките на „Дорломбос“

Додадени 569 бајти ,  пред 7 години
с
(илустрирање)
 
== Историja ==
На 13 август 1951 година на планината Беласица, близу селото Дорломбос биле убиени петте струмички студенти: Ѓорѓи Јармов, Мирко Пецев, Борис Белев, Стево Топчев и Ѓорги Костуранов, од страна на УДБА поради прогресивните идеи за независна Македонија, а под образложение дека сакале илегално да пребегаат во Грција.
 
== Економија ==