Јоханес Гутенберг: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Инфокутија Личност
'''{{Infobox_Person|namebirth_name = Јохан Гутенберг
|other_names =
|image = Gutenberg.jpg
|caption =
|birth_date = ~ 13981395
|birth_place = [[Мајнц]], денешна Германија
|death_date = ({{починал на|3| февруари|1468}} 1468
|death_place = [[Мајнц]], денешна Германија
|death_cause =
|known = печатење со подвижен слог
|known =
|occupation = [[гравер]], [[пронаоѓач]] и [[печатење|печатар]]
|occupation =
|title =
|salary =
|term =
|nationality = [[Германци|Германец]]
|predecessor =
|successor =
|party =
|boards =
|religion = католик
|spouse = Елза ВрекВирик Гутенберг
|children =
|relations =
}}
 
'''Јохан Гутенберг''' ({{lang-de|Johannes Gensfleisch zur Laden zum Gutenberg}}; ~[[1394]]-[[1468]]), , е пронаоѓач на техниката за [[печатење]] со подвижни[[подвижен буквислог]]. Ја усовршил печатарската машина и прв почнал да користи излеани метални букви. Во [[1455]] година ја отпечатил [[Библија]]та и во [[1457]] отпечатена била првата книга во боја — „[[Мајнцки псалтир|Мајнцкиот псалтир]]“ во црна и црвена боја. Починал во [[1468]] г.
 
== Поврзано ==
* [[Гутенбергова Библија]]
 
{{Германија-био-никулец}}