Јоханес Гутенберг: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''{{Infobox_Person|name = JohannesЈохан Gensfleisch zur Laden zum GutenbergГутенберг
|other_names =
|image = Gutenberg.jpg
|caption =
|birth_date = {{circa}}~ 1398
|birth_place = [[Мајнц]], денешна Германија
|death_date = ({{починал на|3|февруари|1468}}
|death_place = [[Мајнц]], денешна Германија
|death_cause
|known =
|boards =
|religion =
|spouse = Елза Врек Гутенберг
|spouse =
|children =
|relations =
|relations =не се знае дали е венчан со жената од Стразбур, Елена, која што го тужела поради прекшок на ветување за брак.
|website =
|footnotes =
}}
 
Роден'''Јохан Гутенберг''' ({{lang-de|Johannes Gensfleisch zur Laden zum помеѓуGutenberg}}; ~[[1394]] и -[[14001468]]), '''Јоханес Гутенберг''', е пронаоѓач на техниката за [[печатење]] со подвижни букви. Ја усовршил печатарската машина и прв почнал да користи излеани метални букви. Во [[1455]] година ја отпечатил "[[Библија]]та" и во [[1457]] отпечатена била првата книга во боја, т.е., "[[Мајнцки псалтир|Мајнцкиот псалтир]]" во црна и црвена боја. Починал во [[1468]] г.
{{Никулец за биографија}}
 
 
[[Категорија:Научници]]
{{Германија-био-никулец}}
 
 
[[Категорија:Германски пронаоѓачи]]
[[Категорија:НаучнициЛуѓе од Мајнц]]
[[Категорија:Родени во 1394 година]]
[[Категорија:Починати во 1468 година]]