Разлика помеѓу преработките на „Ролинг Стоун“

Одземени 229 бајти ,  пред 7 години
граматички поправки, промени во стилот
с (Bot: Migrating 53 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q33511 (translate me))
(граматички поправки, промени во стилот)
|issn =
}}
'''''Ролинг Стоун''''' ([[англиски јазик{{lang-en|анг.]] ''Rolling Stone''}}) е магазинсписание со базиранседиште во САД, посветенпосветено на [[музика]]та, [[политика]]та и [[популарна култура|популарната култура]],. аИзлегува издаванна е насекои две неделиседмици. ''Ролинг Стоун'' ебил пронајденоснован во [[Сан Франциско]] во 1967 година од страна на [[Џан Венер]] (кој сеуштесѐ уште е уредник и издавач) и музичкиот критичар [[Ралф Ј. Глисон]].
 
За да го подигнеоснова магазинотвесникот, Венер позајмил $7,500 од членовите на неговата фамилија и од фамилијата на неговата тогаш идна жена Џејн Шинделхејм.<ref name="Wenner's world">{{cite web|url=http://www.salon.com/people/bc/1999/04/20/wenner/print.html|title=The evolution of Jann Wenner: How the ultimate '60s rock groupie built his fantasy into a media empire|last=Weir|first=David|coauthors=Salon people.com|date=April 20, 1999|work=Wenner's world|publisher=''[[People (magazine)|People]]'' magazine|accessdate=2009-02-12}}</ref> Првото издание било излезенообјавено на 9 ноември, 1967 година.<ref>{{Cite episode | title = Pable Pawncasso | episodelink = List of Pawn Stars episodes#Season 4 | series = Pawn Stars | serieslink = Pawn Stars
Магазинот е познат по неговите насловни почнувајќи од 1970тите, со енигматскиот и контроверзниот гонзо новинар [[Хантер С. Томпсон]]. Магазинот ''Ролинг Стоун'' го сменил форматот во 1990тите поради апел до помладите читатели,<ref name="Ottawa Citizen">{{cite web|url=http://www.canada.com/ottawacitizen/news/artslife/story.html?id=ef35bad8-882d-4e55-860a-7bdfeeae4f27 |title=Rolling Stone magazine goes down a size|last=Citizen News Services|date=August 13, 2008|work=''Ottawa Citizen|publisher=Canwest Publishing Inc. |accessdate=2009-02-12}}</ref> често фокусирани на телевизијата или филмските актери и поп музиката. Ова довело до критики дека магазинот го нагласува стилот пред статистиките.<ref name="samuelfreedman.com">{{cite web|url=http://www.samuelfreedman.com/articles/culture/ust_rolling.html|title=Literary 'Rolling Stone' sells out to male titillation|last=Freedman|first=Samuel G. |date=Date TK, 2002|publisher=USA Today|accessdate=2009-02-12}}</ref> Магазинот продолжил со традиционалните содржини, вклучувајќи и политички приказни и неговиот промет е доста зголемен.
 
==Почетоци==
За да го подигне магазинот, Венер позајмил $7,500 од членовите на неговата фамилија и од фамилијата на неговата тогаш идна жена Џејн Шинделхејм.<ref name="Wenner's world">{{cite web|url=http://www.salon.com/people/bc/1999/04/20/wenner/print.html|title=The evolution of Jann Wenner: How the ultimate '60s rock groupie built his fantasy into a media empire|last=Weir|first=David|coauthors=Salon people.com|date=April 20, 1999|work=Wenner's world|publisher=''[[People (magazine)|People]]'' magazine|accessdate=2009-02-12}}</ref> Првото издание било излезено на 9 ноември, 1967.<ref>{{Cite episode | title = Pable Pawncasso | episodelink = List of Pawn Stars episodes#Season 4 | series = Pawn Stars | serieslink = Pawn Stars
| airdate = April 4, 2011| season = 4| number = 18 }}</ref>
 
МагазинотСписанието е познатпознато по неговите насловни почнувајќи од 1970тите1970-тите, со енигматскиот и контроверзниот гонзо новинар [[Хантер С. Томпсон]]. Магазинот ''Ролинг Стоун'' го сменил форматот во 1990тите1990-тите како обид порадида апелдопре до помладите читатели,<ref name="Ottawa Citizen">{{cite web|url=http://www.canada.com/ottawacitizen/news/artslife/story.html?id=ef35bad8-882d-4e55-860a-7bdfeeae4f27 |title=Rolling Stone magazine goes down a size|last=Citizen News Services|date=August 13, 2008|work=''Ottawa Citizen|publisher=Canwest Publishing Inc. |accessdate=2009-02-12}}</ref> честокои најчесто биле фокусирани на телевизијата или на филмските актери и поп музиката. Ова довело до критики дека магазинот го нагласува стилот пред статистиките.<ref name="samuelfreedman.com">{{cite web|url=http://www.samuelfreedman.com/articles/culture/ust_rolling.html|title=Literary 'Rolling Stone' sells out to male titillation|last=Freedman|first=Samuel G. |date=Date TK, 2002|publisher=USA Today|accessdate=2009-02-12}}</ref> Магазинот продолжил со традиционалните содржини, вклучувајќи и политички приказни и неговиот промет е доста зголемен.
==Видете исто==
* [[Интервју со Ролинг Стоун]]
* [[Џим Варлод]]
* [[NME]], британско музичко списание на кое влијание има ''Ролинг Стоун''.
 
==Извори==