Разлика помеѓу преработките на „Методија Андонов - Ченто“

нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 217.16.90.25 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot)
|роден-место = {{роден во|Прилеп|Македонија|Отоманска Империја}} {{flagicon|Ottoman Empire}}</small>
|починал-дата = {{починал на|24|јули|1957}}
|починал-место = {{починал во|Прилеп|НР Македонија}} {{flagicon|YugoslaviaSR Macedonia}}</small>
}}'''Методија Андонов - Ченто''' (познат и како Методи) ([[17 август]] [[1902]] – [[24 јули]] [[1957]])<ref>[http://www.mn.mk/aktuelno/398-metodija-andonov-cento Методија Андонов - Ченто]</ref> бил [[Македонци|македонски]] национален борец, деец и политичар и прв претседател на [[Президиумот на АСНОМ]]. Често, поради неговата функција на претседател на Президиумот на АСНОМ, Ченто се именува и како прв [[Претседател на Македонија]].
 
Анонимен корисник