Разлика помеѓу преработките на „Дејвид Лојд Џорџ“

с
нема опис на уредувањето
с (oтстранета Категорија:Категорија:Добитници на британскиот Орден за заслуги; додадена [[Категорија:Добитници на британскиот Орден за за...)
с
{{внимание}}
[[Податотека:David Lloyd George.jpg|мини|десно|Дејвид Лојд Џорџ]]
'''Дејвид Лојд Џорџ''' ({{lang-en|David Lloyd George}}; [[17 јануари]] [[1863]] - [[26 март]] [[1945]]) — британски државник и министер во [[Либерална партија (Британија)|либералната]] влада од ([[1905]]-[1915]]), на коалиционата влада ([[1915]]-[[1916]]) и [[премиер на Велика Британија]] ([[1916]]-[[1922]]). Лојд Џорџ еден од основачите на англиското трудово законодавство, со кој се вовело осумчасовното [[работно време]] на рударите, правото на [[штрајк]], државните [[пензија|пензии]] и [[здравственоздравствена осигурувањезаштита|здравствената]] и [[социјално осигурување|социјална]] заштита.
 
Тој бил еден од главните учесници на [[Версајски договор|мировната конференција во Версај]] и значително влијаел на приликите во [[Европа]] по [[Првата светска војна]].