Разлика помеѓу преработките на „Дејвид Лојд Џорџ“

Додадени 253 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{внимание}}
[[Податотека:David Lloyd George.jpg|мини|десно|Дејвид Лојд Џорџ]]
{{без извори}}
'''Дејвид Лојд Џорџ''' ({{lang-en|David Lloyd George}}; [[17 јануари]] [[1863]] - [[26 март]] [[1945]]) — британски државник, и министер во [[премиерЛиберална на Великапартија (Британија)|либералната]] и министер во либералната влада од ([[1905]]-[[1915]] година), на коалиционата влада од ([[1915]]-[[1916]] година,) и [[премиер одна Велика Британија]] ([[1916]]-[[1922]] година). Лојд Џорџ еден од основачите на англиското друдовотрудово законодавство, со кој се вовело осумчасовното [[работно време]] на рударите, правото на [[штрајк]], државните [[пензија|пензии]] и [[здравствено осигурување|здравствената]] и [[социјално осигурување|социјална]] заштита.
 
Тој бил еден од главните учесници на [[Версајски договор|мировната конференција во Версај]] и значително влијаел на приликите во [[Европа]] по [[Првата светска војна]].
[[Категорија:Британски политичари]]
[[Категорија:Категорија:Добитници на британскиот Орден за заслуги]]
[[Категорија:Луѓе од Манчестер]]
[[Категорија:Родени во 1863 година]]
[[Категорија:Починати во 1945 година]]