Разлика помеѓу преработките на „Дејвид Лојд Џорџ“

Додадени 598 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{внимание}}
{{без извори}}
'''Дејвид Лојд Џорџ''' е({{lang-en|David роденLloyd George}}; [[17 јануари]] [[1863]] година во Манчестер- а починал на [[26 март]] [[1945]]) година. Бил британски државник, [[премиер на Велика Британија]] и министер во либералната влада од [[1905]]-[[1915]] година, на коалиционата влада од [[1915]]-[[1916]] година, и премиер од [[1916]]-[[1922]] година. ЕЛојд Џорџ еден од основачите на англиското друдово законодавство, со кој се воведеле:вовело осумчасовното [[работно време]] на рударите, правото на штрајк, државните пензии и здравствената и социјална заштита
 
Тој бил еден од главните учесници на [[Версајски договор|мировната конференција во [[Версај]] и значително влијаел на приликите послевојната во [[Европа]] по [[Првата светска војна]].
-Осум часовно работно време на рударите.
 
-правото на штрајк.
 
{{нормативна контрола|VIAF=59148536|GND=118573675}}
-државни пензии.
 
-здраствено и социјална заштита.
 
Тој бил еден од главните учесници на мировната конференција во [[Версај]] и значително влијаел на приликите послевојната во [[Европа]].
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Лојдџорџ, Дејвид}}
[[Категорија:Премиери на Обединетото Кралство]]
[[Категорија:Велшки политичари]]
[[Категорија:Британски политичари]]
[[Категорија:Категорија:Добитници на британскиот Орден за заслуги]]
[[Категорија:Родени во 1863 година]]
[[Категорија:Починати во 1945 година]]