Разлика помеѓу преработките на „Nj“

Одземени 56 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 4 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q6451671 (translate me))
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Симбол|Nj nj}}
[[Податотека:Latin alphabet Njnj.png|right|thumb|Буквата nj]]
 
'''Nj''' е [[Латиница|латиничен]] [[диграф]] кој се користи за претставување на фонемата {{IPA|/ɲ/}}. Оваа буква се користи во [[словенските јазици]], како на пример [[хрватски јазик]], [[босански јазик]], [[словенечки јазик]] и за транскрипција на буквата [[њ]] во [[македонски]]от и [[српски]]от јазик. Оваа буква за прв пат ја користел [[Лудевит Гај]] во [[1830]]. Оваа буква се користи и во [[албанскиот јазик]].