Разлика помеѓу преработките на „T (латиница)“

Додадени 20 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q9813 (translate me))
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Симбол|Tt}}
'''T''' е дваесеттата [[буква]] од [[латиница]]та. Оваа буква има фонетската вредност /t/ или /d/. Оваа буква се користи во македонскиот јазик за транскрипција на кириличната буква ''[[т]]''.