Разлика помеѓу преработките на „Ние“

Додадени 75 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Ние''' е лична заменка за прво лице множина во македонскиот јазик. Оваа лична з...)
 
 
{{ExamplesSidebar|35%|
:→ <u>Ние</u> сме одличен тим.
}}
'''Ние''' е [[лична заменка]] за прво лице множина во [[македонскиот јазик]]. Оваа лична заменка се користи да се означиме себе си како група, односно повеќе од едно лице вклучувајќи го и лицето кое зборува<ref>{{Речник|ние|ние}}</ref>.