Разлика помеѓу преработките на „Пела“

Додадени 107 бајти ,  пред 7 години
Одбиени последните 3 промени во текстот (од 86.135.2.85) и вратена ревизијата 3033146 на MerlIwBot
(Одбиени последните 3 промени во текстот (од 86.135.2.85) и вратена ревизијата 3033146 на MerlIwBot)
[[Податотека:Pella location.jpg|thumb|250px|right|Местоположбата на Пела]]
 
'''Пела''' бил град во [[Кралството Македонија]] кој денес се наоѓа во [[Егејска Македонија]], [[Грција]]. Во времето на [[Византија|Византиската]] и [[Отоманската империја]], градот го носел името [[Постол]], сè додека властите не го вратиле старото име во [[1936]].
 
== Историја ==
Во доцните 1970-ти, археологот [[Манолис Андроникос]] ја открил гробницата на [[Филип II македонски|Филип II]] [[Македон]]ски, татко на [[Александар Македонски]]. Меѓу другото Андроникос има пронајдено и златна кутија на која се наоѓа [[Ѕвезда од Кутлеш|ѕвездата од Кутлеш]].
 
Во февруари [[2006]] еден земјоделец сосем случајно ја открил најголемата гробница најдена на територијата на денешна Грција. Имињата на членовите на [[Македон|македонското]] благородно семејство како и насликаните скулптури и ѕидови се сосема зачувани. Гробницата датира од [[II век п.н.е.|II]] или [[III век п.н.е.]], по владеењето на Александар Македонски.<ref>BBC World News. [http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/4707014.stm „Пронајден грчки гроб кој ги возбуди експертите“] од 12 февруари 2006 </ref>
 
[[Податотека:Pella_House_atrium.jpg|thumb|250px|[[Атриум]] со поден мозаик]]