Разлика помеѓу преработките на „Пела“

Одземени 29 бајти ,  пред 7 години
кој се наоѓа
с (Робот: Брише zh:培拉 (strong connection between (2) mk:Пела and zh:佩拉), nn:Byen Pella (strong connection between (2) mk:Пела and nn:Pélla))
(кој се наоѓа)
[[Податотека:Pella location.jpg|thumb|250px|right|Местоположбата на Пела]]
 
'''Пела''' бил град во [[Кралството Македонија]] кој денес се наоѓа во [[Егејска Македонија]], [[Грција]]. Во времето на [[Византија|Византиската]] и [[Отоманската империја]], градот го носел името [[Постол]], сè додека властите не го вратиле старото име во [[1936]].
 
== Историја ==
Анонимен корисник